Αποστολέας Θέμα: My chest workout  (Αναγνώστηκε 9332 φορές)

Andrikos

• Keyboard warrior
  • Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
Απ: My chest workout
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 12:05:42 μμ »
Δε νομίζω να πιστεύεις οτι είσαι αυθεντία, εγώ κατέβηκα απο το βουνό και όταν μου αναφέρεις την γλυκονεογένεση και την λεπτίνη θα κρυφτώ πίσω στη σπηλιά μου; Δεν θα μου φανεί παράξενο πάντως, βλέπω έχετε και μαθηματικές διάνοιες στο φόρουμ οπότε λογικά πρέπει να υπάρχουν και μελλοντικοί νομπελίστες βιολόγοι. Την γνώμη μου για τις "έρευνες" απουσία μιας ολοκληρωμένης ποσοτικής θεωρίας την έγραψα πιο πάνω.

Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου πολύ μακριά από αυθεντία, απλά έχω διαβάσει αρκετά papers του Tipton , οποίος θεωρείται αυθεντία στο πεδίο αυτό και πάνω κάτω στα ποστ μου παραθέτω τα συμπεράσματα των ερευνών του. Θες να πεις ότι ο Tipton είναι άσχετος;

overtherainbow

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:53:18 μμ »
Παράθεση
Med Sci Sports Exerc. 2011 Jul;43(7):1154-61.
Carbohydrate does not augment exercise-induced protein accretion versus protein alone.
Staples AW, Burd NA, West DW, Currie KD, Atherton PJ, Moore DR, Rennie MJ, Macdonald MJ, Baker SK, Phillips SM.
Source

Διαβασες την μελετη που παραθετεις?

Εγω δεν βλεπω καμια σχεση με αυτο που λες. Αυτο που διαβαζω εγω ειναι οτι αυτοι βρηκαν οτι η τεχνιτη υπερεκριση ινσουλινης μεσω της καταναλωσης υδατανθρακα μετα απο "προπονηση" δεν επιρεαζει την συνθεση η την αποδομηση πρωτεινης στον "προπονημενο" μυ.

Βαζω το προπονηση σε εισαγωγικα γιατι η μελετη αυτη ειναι ελαχιστα πανω απο αυτο που θα εκανες σε ενα τρυβλιο, δεδομενου οτι το να κανεις 10 επαναληψεις με αγνωστα κιλα στο ενα ποδι δεν λεγεται προπονηση.

Τι σχεση εχει αυτη η μελετη με τις συνολικες επιδρασεις του φαγητου στον ανθρωπινο οργανισμο? (συγγνωμη αδερφε αλλα η απαντηση ειναι καμια...)

Βασικα να σε ρωτησω κατι: αν πινεις μια πρωτεινη 25γρ μετα απο την προπονηση και δεν τρως τιποτα αλλο ολη τη μερα εισαι οκ? Θα βαλεις μυς?

Επισις θελω να πω κατι ακομα: Η κλινικη εμπειρια ΠΟΛΛΩΝ γιατρων σε καρκινοπαθεις εχει δειξει οτι η καταναλωση ΦΑΓΗΤΟΥ και μαλιστα μεγαλης ποσοτητας φαγητου ειναι απαραιτητη για να διατηρησουν οι ασθενεις το σωματικο τους βαρος. Η χωρηγηση αμινοξεων και δεξτροζης σε ορο ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ.

Γιατι αληθεια?

overtherainbow

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 11:02:39 μμ »
Δυναμη:

1) ενζυμικες προσαρμογες
2) δομικες προσαρμογες
3) νευρικες προσαρμογες

Για να προπονησεις το 2) θελεις να αναγκασεις τον οργανισμο να προσαρμοστει σε καποιο ερεθισμα το οποιο εχει δομικες απαιτησεις. Συνεπως θελεις μικροκαταστροφη του μυικου ιστου. Αυτο το κανεις με ελεγχομενη εκθεση σε καποιου ειδους κατασταση που καταστρεφει τον μυικο ιστο. Ενας καλος τροπος ειναι να κανεις προπονηση με μπολικες επαναληψεις.

Για να παροπονησεις το 3) θελεις να αναγκασεις τον εγγεφαλο σου και το λοιπο νευρικο συστημα να ενεργοποιει καλυτερα τους μυς. Αυτο το κανεις με λιγες επαναληψεις.

Που ειναι τα περιεργα σε ολα αυτα?

acidhell

• Trusted Members
  • Full Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 11:13:49 μμ »
Δεν εχω χρονο να απαντησω σε ολα αναλυτικα αυτη τη βδομαδα γιατι φτιαχνω τα χαρτια μου για Imperial - τα χω διαβασει ομως ολα τα ποστς και τα δικα σου Γιωργο και του Αντρεα και του Μπιλυ). Θα απαντησω λογικα το Σαβ/κο.

Για την ωρα im gonna address 2 points

ΟΛΟΙ οι αρσηβαρίστες στο πλανήτη Γή (ο οποίος όπως έχεις ανακαλύψει γυρίζει γύρω απο τον Ήλιο) κάνουν μονές και διπλές στα καθίσματα (κυρίως μπροστινά). Το κάνουν απο το επίπεδο του αρχάριου μέχρι το επίπεδο του επίλεκτου. Το κάνουν για να αυξήσουν τη δύναμη τους σε μια άσκηση η οποία έχει άμεση μεταφορά στην αγωνιστική κίνηση (για το ίδιο άτομο) ή για να την διατηρήσουν αν μιλάμε για επίλεκτους (και για άλλους λόγους). Το κάνουν γιατί δουλεύει και όχι για να περνάει η ώρα. Δεν το κάνουν για να τεστάρουν κάτι ή να δουν αν υπάρχει συσχέτιση ή αιτιότητα ανάμεσα στην αύξηση της δύναμης στις αγωνιστικές κινήσεις και τις βοηθητικές λολ, είναι 100% σίγουρο ότι η προπόνηση με βαριά κιλά στο κάθισμα βοηθάει ή έχει βοηθήσει τις αγωνιστικές κινήσεις. Το κάνουν γιατί υπάρχει συσσωρευμένη εμπειρία δεκαετιών και ξέρουν τι σε δυναμώνει στο ίδιο σωματικό βάρος και τι όχι. Το κάνουν γιατί με αυτή τη μέθοδο έχουν βγάλει αθλητές σε όλα τα επίπεδα. Το κάνουν γιατί με αυτή τη μέθοδο έχουν βγάλει παγκόσμιους πρωταθλητές και ολυμπιονίκες. Το κάνουν γιατί ξέρουν ότι η προπόνηση δύναμης είναι αυτή που σε δυναμώνει και όχι η προπόνηση αντοχής. ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΛΕΟΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

Ρε θα μας τρελανεις ρε? Ειπα πουθενα οτι δεν δουλευει το να κανεις διπλες στις βοηθητικες; ΟΧΙ (αποκυημα της φαντασιας σου). Διατυπωσα την υποθεση οτι το να κανουν στο 70-80% τις βοηθητικες τους θα ειχε τα ιδια αποτελεσματα. Και εσυ τωρα απαντας οτι οχι δεν ειναι ετσι γιατι αν ηταν ετσι θα το εκαναν (δεν λεγεται αποδειξη αυτο, working shit out ass backwards λεγεται.. και ενω αποδειξη δεν ειναι, αναγνωριζω ωστοσο οτι μπορει να οδηγησει σε formulation μιας πιο πιθανα σωστης υποθεσης δεκτο.. η οποια χρειαζεται να τεσταριστει eventually). Ωστοσο αναγνωριζω οτι το επιχειρημα που ανεφερες παρακατω οτι επειδη οι προχωρημενοι αρσιβαρστες εχουν μεγαλο ογκο προπονησης στις ολυμπιακες αρσεις, γι αυτο το λογο ειναι περιττο να εχουν παλι μεγαλο ογκο στις βοηθητικες και γι αυτο κανουνε διπλες στις βοηθητικες. Σε αυτη την περιπτωση λοιπον οντως διαισθητικα και μονο, καταλαβαινω οτι μαλλον ισχυει. Αυτο δεν ισχυει βεβαια σε αρχαριους/μεσους ή αθλητες. Αυτοι ειτε κανουν πολλες ειτε λιγες επαναληψεις στις βοηθητικες, δεν θα εχει διαφορα γιατι δεν προκειται να περνουν ολο το hypertrophy stimulus απο OL-specific practice. Αρα οντως το πιο πιθανο σεναριο ειναι οντως να υπαρχει στατιστικα σημαντικη διαφορα μεταξυ hi-low rep training των βοηθητικων οσον αφορα στη δυναμη τους στις ολυμπιακες αρσεις σε προχωημενους αθλητες. Δεδομενου οτι πεφτει υψηλος ογκος στις ολυμπιακες, ναι το παιρνω πισω.

Aλλο ενα σημαντικο σημειο που θελω να σχολιασω πριν επανελθω το Σαβ/κο στα υπολοιπα ειναι σε καποιο σημειο που λες οτι οι σπριντερς και οι ταχυδυναμικοι αθλητες *κατηγοριων βαρους* μετα το σταδιο του αρχαριου αυξανουν τη δυναμη τους κρατωντας το Σ.Β τους σταθερο ΚΑΙ την σωματικη τους συσταση σταθερη.

Σχολιο εδω:

Πιστευω η οποια αυξηση σε δυναμη  (που σιγουρα θα ειναι ΜΙΚΡΗ) που προηλθε και δεν οφειλοταν σε τεχνικη βελτιωση (αν και ξερεις οτι αρχικα αναφερομουν σε γυμναστηριακη προπονηση), ειναι further confounded απο:
1) διαφορετικο CNS readiness /φρεσκαδα/συνθηκες την ημερα του τεσταρισματος απ οτι οταν ειχε αρχικα μετρηθει
2) Rampant use of PEDs (aas/stimulants) στους κυκλους αθλητων που αναφερεσαι, which feeds back to my prior point 1) about CNS readiness/συνθηκες. Το CNS readiness status περιλαμβανει εκτος απο τα προφανη που γνωριζεις  ακομα και ψυχολογικες παραμετρους οπως motivation.
3) Αυξηση αποδοσης (στα ταχυδυναμικα αθληματα πχ σπριντ) ΟΧΙ απο αυξηση μυικης δυναμης per se, αλλα απο την βελτιωση ( νευρικοι  μεν παραγοντες) στο relaxation rate των ανταγωνιστων, το οποιο με τη σειρα του οδηγει σε μεγαλυτερη *συνισταμενη* ground reaction force σε καθε footstrike.
4) Μειωση της υστερησης στο viscoelasticity των ελαστικων στοιχειων που ειχες αναφερει και εσυ εμμεσα (=παλι αυξηση αποδοσης, καμια σχεση με αυξηση μυικης δυναμης - μικροτερος βρογχος ελαστικης υστερησης (δλδ το εμβαδο που περικλειει ο βρογχος), μικροτερη απωλεια ενεργειας σε καθε footstrike )
5) Για να μην με λες biased βαζω και βελτιωση σε rate coding των επιστρατευμενων κινητηριων μοναδων (στην οποια περιπτωση η θεωρια μου καταρρει) - και δεν ειμαι και σιγουρος οτι καταρρεει γιατι μπορει παλι να μην εχεις αυξηση στη μυικη δυναμη αλλα εφαρμογη μεγαλυτερου ποσοστου της διαθεσιμης δυναμης που μπορει να παραξει το muscle-tendon complex σε μικροτερο timeframe... πχ. δυο σπριντερ να παραγουν ιδιες απολυτες δυναμεις per muscle volume, αλλα ο αμπαλος φιλος να παραγει  250κιλα σε 0.15 σεκ και ο ελιτ 420 σε 0.08 σεκ ανα φουτστραικ. Σε ενα τετοιο σεναριο παλι δεν καταρρεει προς κακη σου τυχη η θεωρια μου, παρα το γεγονος οτι οι προσαρμογες ειναι νευρικες.

Υποστηριζω επισης οτι: Βελτιωση στην ικανοτητα επιστρατευσης Κ.Μ, οδηγει ΠΑΝΤΑ σε εκεθση τους στο αυξημενο μηχανικο στρες (το οποιο οδηγησε στην βελτιωση τους in the first place) και αρα οδηγει παντα σε υπερτροφια.

Στα υπολοιπα που αναφερεις θα απαντησω το Σαβ/κο...

Επισης:
Το δεύτερο πρόβλημα έχει να κάνει με την ερμηνεία των στατιστικών αποτελεσμάτων. Αυτό είναι ένα πολύπλοκο μαθηματικό πρόβλημα το οποίο προφανώς αγνοείς

Εξηγα αυτο τι εννοεις?? Προβλημα σε Ερμηνεια στατιστικων αποτελεσματων ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2012, 05:42:44 πμ από acidhell »

Andrikos

• Keyboard warrior
  • Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:26:14 πμ »
Παράθεση
Carbohydrate does not augment exercise-induced protein accretion versus protein alone.
Staples AW, Burd NA, West DW, Currie KD, Atherton PJ, Moore DR, Rennie MJ, Macdonald MJ, Baker SK, Phillips SM.
Source

Διαβασες την μελετη που παραθετεις?

Εγω δεν βλεπω καμια σχεση με αυτο που λες. Αυτο που διαβαζω εγω ειναι οτι αυτοι βρηκαν οτι η τεχνιτη υπερεκριση ινσουλινης μεσω της καταναλωσης υδατανθρακα μετα απο "προπονηση" δεν επιρεαζει την συνθεση η την αποδομηση πρωτεινης στον "προπονημενο" μυ.

Βαζω το προπονηση σε εισαγωγικα γιατι η μελετη αυτη ειναι ελαχιστα πανω απο αυτο που θα εκανες σε ενα τρυβλιο, δεδομενου οτι το να κανεις 10 επαναληψεις με αγνωστα κιλα στο ενα ποδι δεν λεγεται προπονηση.

Τι σχεση εχει αυτη η μελετη με τις συνολικες επιδρασεις του φαγητου στον ανθρωπινο οργανισμο? (συγγνωμη αδερφε αλλα η απαντηση ειναι καμια...)

Βασικα να σε ρωτησω κατι: αν πινεις μια πρωτεινη 25γρ μετα απο την προπονηση και δεν τρως τιποτα αλλο ολη τη μερα εισαι οκ? Θα βαλεις μυς?

Επισις θελω να πω κατι ακομα: Η κλινικη εμπειρια ΠΟΛΛΩΝ γιατρων σε καρκινοπαθεις εχει δειξει οτι η καταναλωση ΦΑΓΗΤΟΥ και μαλιστα μεγαλης ποσοτητας φαγητου ειναι απαραιτητη για να διατηρησουν οι ασθενεις το σωματικο τους βαρος. Η χωρηγηση αμινοξεων και δεξτροζης σε ορο ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ.

Γιατι αληθεια?

Οπότε μία μελέτη που έγινε σε υγιείς ανθρώπους που κάνουν γυμναστική είναι άσχετη ενώ η εμπειρία των γιατρών με καρκινοπαθείς είναι σχετική με το θέμα. Strong first post! ;D

Andrikos

• Keyboard warrior
  • Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:49:21 πμ »
Αντώνη ωραίο ποστ!

Δυναμη:

1) ενζυμικες προσαρμογες
2) δομικες προσαρμογες
3) νευρικες προσαρμογες

Για να προπονησεις το 2) θελεις να αναγκασεις τον οργανισμο να προσαρμοστει σε καποιο ερεθισμα το οποιο εχει δομικες απαιτησεις. Συνεπως θελεις μικροκαταστροφη του μυικου ιστου. Αυτο το κανεις με ελεγχομενη εκθεση σε καποιου ειδους κατασταση που καταστρεφει τον μυικο ιστο. Ενας καλος τροπος ειναι να κανεις προπονηση με μπολικες επαναληψεις.

Για να παροπονησεις το 3) θελεις να αναγκασεις τον εγγεφαλο σου και το λοιπο νευρικο συστημα να ενεργοποιει καλυτερα τους μυς. Αυτο το κανεις με λιγες επαναληψεις.

Που ειναι τα περιεργα σε ολα αυτα?

Τίποτα το περίεργο, απλά παπαγαλίζεις δόγματα που δεν έχουν καμία απολύτως απόδειξη. Απλά στο δικό σου το μυαλό: λογικοφανές +το κάνει ο κολλητός μου = απόλυτη αλήθεια.
Σου έχει περάσει από το μυαλό πως ίσως είναι πιο σημαντικό να υπάρχει failure παρά αν οι επαναλήψεις θα είναι 10 ή 3 ή 5 ;

acidhell

• Trusted Members
  • Full Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 01:02:30 πμ »
Αν εχω αυξηση στο phosphorylation σε 5-6 πρωτεινες και ενζυμα *downstream* του mTOR  μετα απο 2-3 ωρες απο προπονηση, αυτο σημαινει οτι υπηρξε μυικη υπερτροφια; Ποσο relevant ειναι η μετρηση μερικων anabolic-signalling μοριακων δεικτων  μετρουμενες καπακι μετα την προπονηση με την μεγαλυτερη εικονα της μυικης πρωτεινοσυνθεσης και υπερτροφιας; (Δεν ξερω ρωταω)

Andrikos

• Keyboard warrior
  • Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 09:50:20 πμ »
Αν εχω αυξηση στο phosphorylation σε 5-6 πρωτεινες και ενζυμα *downstream* του mTOR  μετα απο 2-3 ωρες απο προπονηση, αυτο σημαινει οτι υπηρξε μυικη υπερτροφια; Ποσο relevant ειναι η μετρηση μερικων anabolic-signalling μοριακων δεικτων  μετρουμενες καπακι μετα την προπονηση με την μεγαλυτερη εικονα της μυικης πρωτεινοσυνθεσης και υπερτροφιας; (Δεν ξερω ρωταω)

Απ' όσο ξέρω είναι αρκετά καλό σημάδι Αντώνη - αν και δεν είναι το μόνο ερέθισμα που πυροδοτεί έκφραση -  κάποιες πρωτείνες στο mtor pathway αν δεν κάνω λάθος είναι heat shock proteins οπότε πυροδοτούνται και με το θερμικό φορτίο.

overtherainbow

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 11:59:54 πμ »
Παράθεση
Οπότε μία μελέτη που έγινε σε υγιείς ανθρώπους που κάνουν γυμναστική είναι άσχετη ενώ η εμπειρία των γιατρών με καρκινοπαθείς είναι σχετική με το θέμα. Strong first post!

Κατα παρανοησες. Η μελετη που παρεθεσες δεν ειχε κυριολεκτικα ΚΑΜΙΑ σχεση με το αν μπορει καποιος σε συνθηκες ενεργειακου ελειματος να βαλει μυς. Δεν μπορω να το πω πιο απλα, δεν ειχε ΚΑΜΙΑ σχεση.

Το δευτερο σκελος σχετικα με τους καρκινοπαθεις, αφορουσε το γεγονος οτι ειπες οτι ο ανθρωπος χρειαζεται μερικα γραμμαρια αμινοξεα τη μερα για να βαλει ενα συγγεκριμενο ποσο μυων. Σου εξηγω με ενα σχετικα ακραιο παραδειγμα, οτι δεν αρκει απλα αυτο. (btw ενας καρκινοπαθης εχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ενεργειακες απαιτησεις).

Παράθεση
Σου έχει περάσει από το μυαλό πως ίσως είναι πιο σημαντικό να υπάρχει failure παρά αν οι επαναλήψεις θα είναι 10 ή 3 ή 5 ;

Το προβλημα με το failure οπως μπορει ο acidhell απο προσωπικη εμπειρια να σου επιβεβαιωσει ειναι οτι ελοχευει ο κινδυνος του τραυματισμου. Εξ ορισμου οταν κατι fails ε πως να γινει, it fails. Κατι σταματαει να μπορει να ανταπεξελθει.

Αλλα ακομα και σε αυτα τα πλαισια, το σωμα θα προσαρμοστει στο κοματι της φυσιολογιας που θα εξαντληθει πρωτο. Στη προπονηση με λιγες επαναληψεις πρωτα εξαντλητε η ικανοτητα του οργανισμου να ακολουθει το μονοπατι ακετυλχολινης ασβεστιου ενω στις πολλες επαναληψεις το προβλημα θα ερθει απο 1) ανικανοτητα να αναπληρωσει ΑΤΡ και 2) συγκεντρωση ελευθερων πρωτονιων.

Οταν συμβαινει το πρωτο η προσαρμογη ειναι νευρικη, οταν το δευτερο θα ειναι δομικη/ενζυμικη.

Προφανως ολα συμβαινουν ταυτοχρονα, εννοω προς τα που γερνει η αναλογια.

Παράθεση
Αν εχω αυξηση στο phosphorylation σε 5-6 πρωτεινες και ενζυμα *downstream* του mTOR  μετα απο 2-3 ωρες απο προπονηση, αυτο σημαινει οτι υπηρξε μυικη υπερτροφια;

H οτι αρχιζεις να παθαινεις αλτσχαιμερ.

Μπορειτε σας παρακαλω να μην βιαζεται την βιοχημεια, the matter of the fact is οτι δεν εχουμε ΙΔΕΑ πως λειτουργει το σωμα σε τοσο μακροσκοπικο επιπεδο. Συνεπως ασε τα mTOR και τις φοσφολυριωσεις στην ησυχια τους και δες λιγακι τι δουλευει και τι οχι.

Για παραδειγμα η χωρηγηση ραπαμισινης ΔΕΝ επιρεαζει ουτε το μεγεθος ουτε τον τυπο των μυικων ινων.

Oποτε πλιζ το βιοχημικο και τα μαθηματικο jargon ας μηνει λιγο απεξω ειναι παιδαριωδη και τα δυο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2012, 12:07:03 μμ από overtherainbow »

Billy Boy

• Crossfit, paleo, low carb, bacon
  • Administrator
  • Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:02:05 μμ »
If it works, it works?
"If you can solve your problem, then what is the need of worrying? If you cannot solve it, then what is the use of worrying?" - Shantideva

Billy Boy

• Administrator
  • Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:12:54 μμ »
I'll just leave this here...
"If you can solve your problem, then what is the need of worrying? If you cannot solve it, then what is the use of worrying?" - Shantideva

Andrikos

• Keyboard warrior
  • Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:17:24 μμ »

Κατα παρανοησες. Η μελετη που παρεθεσες δεν ειχε κυριολεκτικα ΚΑΜΙΑ σχεση με το αν μπορει καποιος σε συνθηκες ενεργειακου ελειματος να βαλει μυς. Δεν μπορω να το πω πιο απλα, δεν ειχε ΚΑΜΙΑ σχεση.

Το δευτερο σκελος σχετικα με τους καρκινοπαθεις, αφορουσε το γεγονος οτι ειπες οτι ο ανθρωπος χρειαζεται μερικα γραμμαρια αμινοξεα τη μερα για να βαλει ενα συγγεκριμενο ποσο μυων. Σου εξηγω με ενα σχετικα ακραιο παραδειγμα, οτι δεν αρκει απλα αυτο. (btw ενας καρκινοπαθης εχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ενεργειακες απαιτησεις )

Αλήθεια; Σ ' ευχαριστώ δεν το ήξερα! Μήπως θες να μιλήσουμε για το φαινόμενο Warburg;  Το θεωρείς και αυτό σχετικο;

Υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες που δείχνουν πως η προσθήκη μυικής μάζας είναι πολύ εφικτή σε υποθερμιδικό περιβάλλον

Π.χ. εδώ

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21775530

Που ακόμα και με με λίγη σχετικά πρωτείνη γίνονται κέρδη
 Η μελέτη που παρέθεσα δένει με αυτό που είναι γνωστό σε όλους όσους έχουν στοιχειώδη επαφή με βιοχημεία, πως δηλαδή ο καταβολισμός και ο αναβολισμός γίνονται ταυτόχρονα . Δεν λέω κάτι ground breaking , το έχω κάνει ο ίδιος το έχω δει και σε άλλους πολλές φορές. Αν εσύ έχεις κάποια απόδειξη σε μορφή έρευνας πόσταρε την αλλιώς δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνεσαι.

Andrikos

• Keyboard warrior
  • Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:21:39 μμ »

Μπορειτε σας παρακαλω να μην βιαζεται την βιοχημεια, the matter of the fact is οτι δεν εχουμε ΙΔΕΑ πως λειτουργει το σωμα σε τοσο μακροσκοπικο επιπεδο. Συνεπως ασε τα mTOR και τις φοσφολυριωσεις στην ησυχια τους και δες λιγακι τι δουλευει και τι οχι.

Για παραδειγμα η χωρηγηση ραπαμισινης ΔΕΝ επιρεαζει ουτε το μεγεθος ουτε τον τυπο των μυικων ινων.

Oποτε πλιζ το βιοχημικο και τα μαθηματικο jargon ας μηνει λιγο απεξω ειναι παιδαριωδη και τα δυο

Ποιος είσαι εσύ που θα μας ορίζεις την  θεματολογία;  Μήπως να σου ζητάμε την άδεια για το ποια θέματα ή ποιες ερώτησεις να κάνουμε. Αν δεν σου αρέσει η θεματολογία δεν χρειάζεται να συμμετέχεις.

pureasxetos

• Trusted Members
  • Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:46:36 μμ »
Ολοκληρωμένη ποσοτική θεωρία ! 8) Πιο εντυπωσιακό από την λεπτική και την γλυκονεογένεση.  8)

Δεν θα αφήσω τον Αντώνη να μου κλεψει τη δόξα  8).

Η θεωρία δεν βασίζεται πάνω σε έρευνες;

Η δημιουργία της θεωρίας βασίζεται προφανώς και σε έρευνες. Όπως επίσης μπορεί να βασιστεί σε κάποια υπόθεση, έμπνευση, τυχαία παρατήρηση κτλ. ΜΕΧΡΙ όμως να έχουμε μια ολοκληρωμένη θεωρία οι γενικεύσεις απο επιμέρους παρατηρήσεις είναι άστοχες και παραπλανητικές. Πόσο μάλλον όταν έρχονται σε αντίθεση με την κοινή εμπειρία και πρακτική.

Η αλήθεια έιναι ότι σε καμία έρευνα δεν φαίνεται πως το θετικό θερμιδικό ισοζύγιο είναι απαραίτητο - όπως παραδέχεσαι.

Καθόλου εντυπωσιακό αν κρίνω απο το περιεχόμενο των ερευνών...Όπως σου είπα και παραπάνω υπερτροφία μπορείς να έχεις σε θερμιδικό έλλειμα κάτω απο ειδικές συνθήκες. Κοίτα...Η ομάδα των ατόμων τα οποία προπονώ δεν είναι ούτε ταξιδιώτες στην Ανταρκτική ούτε υπέρβαρες και παχύσαρκες γυναίκες πριν την εμμηνόπαυση ούτε δεν ξέρω τι άλλο. Νόμιζα ότι βρίσκομαι σε φόρουμ το οποίο ασχολείται με θέματα αθλητισμού/διατροφής και οι απαντήσεις μου δεν περιλαμβάνουν αυτές τις κατηγορίες με τις οποίες δεν έχω καμία εμπειρία/γνώση και ούτε θέλω να έχω (αν και καμιά φορά μ'αρέσουν οι παχουλές 40αρες). Όταν θα έρθει σε εμένα ένας παχύσαρκος, αρχάριος, υποπροπονημένος, φαρμακωμένος κτλ ξέρω ότι ακόμα και σε θερμιδικό έλλειμα (καμιά φορά ισχυρό) ΜΠΟΡΕΙ να βάλει μυς (ανάλογα με την περίπτωση πάντα). Συμβαίνει συνέχεια, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω ούτε χρειάζομαι έρευνες για να το δεχτώ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ πριν απο 45 posts αλλά εσυ προτίμησες να το αγνοήσεις και να δώσεις την δικιά σου περίληψη.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τι γίνεται με αυτούς οι οποίοι έχουν φέρει το σώμα τους σε μια σχετική ισορροπία μετά απο κάποιο καιρό συστηματικής προπόνησης (βάρη + αερόβια ανάλογα με τις ανάγκες) και καλής διατροφής. Πόσο ρεαλιστικό είναι σε αυτή τη κατηγορία να έχουν ένα μακροπρόθεσμο πλάνο για υπερτροφία και ταυτόχρονα να βρίσκονται συνεχώς σε θερμιδικό έλλειμα; Ας ξεχάσουμε προς το παρόν ότι στο bodybuilding συνήθως ακολουθείται η εντελώς αντίθετη τακτική απο αυτή που περιγράφεις...αν και δεν είναι καλή ιδέα να μην λαμβάνουμε υποψιν μας το τι κάνουν οι περισσότεροι αθλητές...αλλά τεσπά ας το ξεχάσουμε. Μπορείς να ποσοτικοποιήσεις το τι εννοείς λέγοντας θερμιδικό έλλειμα; Πχ ένας άντρας 80 κιλών (ο οποίος ανήκει στην παραπάνω κατηγορία) με ενεργειακές απαιτήσεις περίπου 3000 θερμίδες μπορεί να εντάξει σε ένα μακροπρόθεσμο πλάνο υπερτροφίας μια δίαιτα με 1000 θερμίδες (ας πούμε 200+ γρ πρωτείνης); Είμαι περίεργος να ακούσω την απάντηση.

Επίσης η αλήθεια είναι πως υπάρχουν έρευνες που δείχουν πως και σε βάθος χρόνου αλλά και σε μικρό χρονικό παράθυρο το θετικό θερμιδικό ισοζύγιο δεν παίζει ρόλο.  Π.χ.

Source

Exercise Metabolism Research Group, Department of Kinesiology, McMaster University, Hamilton, Ontario, Canada.
Abstract
PURPOSE:

We tested the thesis that CHO and protein coingestion would augment muscle protein synthesis (MPS) and inhibit muscle protein breakdown (MPB) at rest and after resistance exercise.
METHODS:

Nine men (age=23.0±1.9 yr, body mass index=24.2±2.1 kg·m) performed two unilateral knee extension trials (four sets×8-12 repetitions to failure) followed by consumption of 25 g of whey protein (PRO) or 25 g of whey protein plus 50 g of maltodextrin (PRO+CARB). Muscle biopsies and stable isotope methodology were used to measure MPS and MPB.
RESULTS:

The areas under the glucose and insulin curves were 17.5-fold (P<0.05) and 5-fold (P<0.05) greater, respectively, for PRO+CARB than for PRO. Exercise increased MPS and MPB (both P<0.05), but there were no differences between PRO and PRO+CARB in the rested or exercised legs. Phosphorylation of Akt was greater in the PRO+CARB than in the PRO trial (P<0.05); phosphorylations of Akt (P=0.05) and acetyl coA carboxylase-β (P<0.05) were greater after exercise than at rest. The concurrent ingestion of 50 g of CHO with 25 g of protein did not stimulate mixed MPS or inhibit MPB more than 25 g of protein alone either at rest or after resistance exercise.
CONCLUSIONS:

Our data suggest that insulin is not additive or synergistic to rates of MPS or MPB when CHO is coingested with a dose of protein that maximally stimulates rates of MPS.

Ωραία οπότε αρκεί να τρώμε μόνο 25 γρ πρωτείνης μετά τη προπόνηση και τίποτα άλλο μέσα στην ημέρα και θα βάλουμε μυς αφού το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να έχουμε αυξημένο MPS rate μετά τη προπόνηση...Αστεία πράγματα.

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση τι σχέση έχει αυτή η έρευνα με αυτό που συζητάμε; Πως είναι δυνατόν να βγάλεις συμπεράσματα για την υπερτροφία (ως μακροπρόθεσμο φαινόμενο) και πως αυτή σχετίζεται με το θερμιδικό ισοζύγιο παίρνοντας μια στιγμιαία μέτρηση των ρυθμών MPS και MPB αμέσως μετά την άσκηση; Ακόμα και το προπονητικό πρωτόκολλο είναι τραγικό. Βαριόντουσαν να τους βάλουν να κάνουν προπόνηση;

Billy Boy

• Administrator
  • Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 02:59:10 μμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου, pureasxetos (καλό είναι να μη χρησιμοποιούμε ονόματα). Η αλήθεια είναι πως υπάρχει μία αισθητή έλλειψη ερευνών στο χώρο του bodybuilding. Φαντάζομαι λόγω προβλημάτων έρευνας μέσα στη ζωή και το παρελθόν του κάθε αθλητή (χρόνια, πρόγραμμα, τραυματισμοί, φάρμακα). Παρόλλ'αυτά, ενώ το "bulking" δεν έχει αποδειχθεί ποτέ, πιστεύω έχει νόημα αλλά για άλλο λόγο. Δεν είναι δα πως ο μυς μεγαλώνει με λιθαράκια. Ο μυϊκός ιστός ποσοτικά μένει ίδιος. Μπορεί να αλλάζει το περιεχόμενο του μυ (γλυκογόνο, νερό, πρωτεΐνη) αλλά όχι η ίδια η σύσταση. Δηλαδή, υπερτροφία και όχι υπερπλασία.

Πιστεύω, που λες, πως το bulking δουλεύει γιατί επιτρέπει καλύτερη και ταχύτερη ανάρρωση, η οποία με τη σειρά της επιτρέπει καλύτερα αποτελέσματα στο γυμναστήριο. Δηλαδή βάζω παραπάνω κιλά ή επαναλήψεις -> υπερτροφία. Απλά δεν πιστεύω πως έχει νόημα αυτό το carpet bombing που κάνει η κοινότητα με +1000 - 1500 θερμίδες τη μέρα. Νομίζω με ένα πιο μέτριο πλεόνασμα της τάξεως των 300-500 θερμίδων θα μπορεί κάποιος να έχει μία καλή ανάπτυξη με ελάχιστο ή και μηδαμινό λίπος να προστίθεται.